A tesztre érkezett rendszert kíváncsian vártam, hiszen a leírás szerint sem kell szakember a beüzemeléshez. Mivel még nem volt dolgom riasztórendszer telepítéssel, ezt a részt rögtön meg is tudtam volna cáfolni. Nézzük meg tényleg egyszerű-e a telepítés?
Csomagolás, kinézet
Mivel nem csak az alap rendszer érkezett, sok-sok dobozt kaptam, nem térnék ki ezekre egyesével. A fő elemek a Digoo-ra jellemző fehér-kék dobozban, a kiegészítő alkatrészek fehér illetve barna kartonban jöttek.
Mire mindent kibontottam jó kis csomagolás-halom lett mellettem, ezután az angol nyelvű leírások tanulmányozása, sorrendben a fejegység, a külső vezeték nélküli sziréna, és a füstérzékelő. Mindhez igen szájbarágós érthető használati utasítást kapunk.
Mindezek mellett egy jól használható telefonos applikációt is sikerült fejleszteni a Digoo mérnökeinek. A nálam lévő szett részei a következők voltak:
- fejegység
- mozgásérzékelők (5 db)
- ajtó/ablaknyitó érzékelők (8 db)
- vezetékes sziréna
- vezeték nélküli (önállóan is használható) sziréna
- 2 db távirányító
A rendszer fő eleme a fejegység, amely egy 2,4”-es színes képernyőt, érintésvezérelt számbillentyűket és kellemes kinézetet kapott. A rendszer képes WIFI (2,4 GHz) / GSM / GPRS / 2G hálózaton is riasztást küldeni, illetve a vezérlés is elvégezhető ezeken át. Értelemszerűen sim kártyát kell behelyezni a telefonos hálózaton történő riasztás/vezérléshez.
Mivel 433MHz-en kommunikálnak az eszközök, könnyen beilleszthető az azonos frekvencián működő egyéb kiegészítők (pl.: vezeték nélküli kapucsengő). Lehetőség van csoportos sms küldésre maximum 5 telefonig. Maximum 99 érzékelőt tud kezelni az egység a meglévőkkel együtt (kapucsengő, pánikgomb, CO érzékelő, stb).
Az élesítés, kioldás többféle módon is elérhető. Lehetőség van a központi egység kezelőfelületének a használatával, a mellékelt távirányítókkal, valamint a telefonon futó applikációval is. Ha már rendelkezünk Digoo kamerával az is beilleszthető, hiszen az alkalmazás ezeket is tudja kezelni.
Hat féle riasztási mód közül tudunk választani:
- riasztás (on-guard) – Full riasztás bekapcsolva.
- részleges riasztás (stay arm) – Itt csak figyelmeztetést küld a rendszer
- hatástalanítás (disarm)
- detektoros riasztás (trigger) A detektorok kapcsolják be a riasztást
- kilépési késleltetés (exit delay) – A lakás elhagyásáig beállított ideig nem riaszt a rendszer.
- belépési késleltetés (entrance delay) – Beállított ideig nem riaszt a rendszer belépéskor.
Az érzékelőkhöz négy féle módot kapunk:
- aktív (stay arm active) – Mindig küld riasztást a beállított érzékelő a megadott időtartam alatt.
- 24 óra aktív (24 hours active) – Semmilyen időzítés nem állítható, ezt például a füstérzékelőkre javaslom beállítani.
- inaktív (close) – Amíg ez be van kapcsolva semmilyen riasztást nem küld az érzékelő. (pl. nappali vagy hálószobában hasznos)
- csengő (doorbell) – Ha van ilyen kiegészítőnk akkor a fejegység csengő hangot ad a gomb megnyomásakor
Üzembe helyezés
A fő egységet a bejárathoz közel helyeztem el, de nem rögtön megtalálható helyre. Rendelkezik akkumulátorral, de figyeltem rá, hogy legyen a közelben konnektor, így a mellékelt kábellel fix tápot kap. Ha megszűnik a tápellátás vagy ha a lekerül a falról szintén értesítést küld az eszköz. A menü jól strukturált, könnyen kezelhető.
A kábeles sziréna kb. 1,5 méteres és egy jack aljzaton csatlakoztatható, a felfogatást a rajta lévő 3M öntapadóval oldottam meg, biztos rögzítést tesz lehetővé. Van lehetőség a csavaros rögzítésre is.
Az ajtó és ablaknyitás érzékelők fel- és elhelyezését nyilván megszabja az otthonunk elrendezése, a nyílászárók száma. Én majdnem mindenhová tudtam tenni, de ez utólag pótolható a kívánt darabszámra.
A külső sziréna, mivel kábelmentes bárhová elhelyezhető a lakásban vagy akár a külső falon is, nálam a távolság a fejegységtől kb. 12 méter és külső falon van. Az egység akkumulátorról működik, USB aljzaton tölthető. Érdekesség, hogy különálló riasztóként is megállja a helyét, összepárosítható mozgás vagy ajtónyitó érzékelővel is külön.
A mozgásérzékelőket ajtó magasságba célszerű rakni, ez nálam kb. 210 cm-t jelent. Itt is gondoskodhatunk plusz érzékelőkről természetesen.
A nyitásérzékelőkben gombelem, míg a mozgásérzékelőkben AAA elem szolgáltatja a tápot, lemerülés után könnyen cserélhetőek. Az applikációval nagyon könnyen ment minden beállítás tényleg magától értetődő minden.
A távirányító (alapból 2 db-ot kapunk), kicsi könnyen elfér zsebben. A funkciói:
- élesít
- felold
- home mód (ha van beállítva olyan mód, csak bizonyos érzékelők küldenek riasztást)
- SOS (pánikgomb)
A távirányítóból kérhetünk feketét is.
Mi rendelhető még hozzá?
A készletünket gyarapíthatjuk kapucsengővel, CO és vízelfolyás érzékelővel, valamint mindenből rendelhetünk többet (maximum 99 érzékelőig).
Összegzés:
Szerintem ezért az összegért, egy jól felszerelt, könnyen kezelhető rendszert kapunk, amely a későbbiekben bővíthető és ha nem is veszi fel a versenyt a több milliós rendszerekkel, egy nagyon jó alternatívát kínál az otthonunk védelmére. Mindenképpen ajánlott vétel!
Hol kapható
A pár ezer forintos érzékelőktől, a 16 000 forintos alap csomagig vagy a több tucat érzékelőt tartalmazó extra készletig szabadon összeválogathatjuk, amire szükségünk van:
43 dollár feletti rendelés esetén “European Direct Mail” szállítási módot választva Áfa és Vám mentesen kapod meg!
A tesztért köszönet Murzil-nak!
Lájkold a blog facebook oldalát, ahol további akciókat és érdekességeket találsz!
Csatlakozz facebook csoportunkhoz is!
Jóska Pista
2018-06-07 at 17:09
“This warehouse can not ship to your location.”
Kinai cuccok blog
2018-06-07 at 21:49
@Jóska Pista: A linken lévő warehouse (CN) szállít csak hozzánk.
European Direct Mail-t válassz, az lesz Áfa és Vám mentes!
cptmdn
2018-06-28 at 12:34
Az eszköz a 433MHz zavarása ellen védett? Például kommunikálnak egymással a főegység és az érzékelők, vagy csak az érzékelők sugároznak? Esetleg figyeli a készülék a zavarást? Szeretnék venni egy ilyen rendszert, de nem találtam ezekről infót. Sajnos a zavaró könnyen megépíthető és olcsó is.
Kinai cuccok blog
2018-06-28 at 12:53
@cptmdn: Ez jó kérdés, sajnos nincs róla információ. Megpróbálok utána nézni én is. Sajnos a webshopoknak fogalmuk sincs ezekről.
cptmdn
2018-06-28 at 15:52
Mondjuk azt nem hinném, hogy a készülék figyeli a zavarást, mert akkor tutira nem hallgatnának róla. A két irányú kommunikációt meg lehetne úgy tesztelni, hogy pl. élesített riasztás közben kivenni az elemet az egyik nyitásérzékelőből. Ha beriaszt/jelez a főegység valamennyi idő után, akkor figyelte a készüléket, kommunikált vele. Ha téged is érdekel és nem nagy macera, akkor szívesen venném ezen teszt eredményét. 🙂
Kinai cuccok blog
2018-06-28 at 16:07
@cptmdn: Sajnos nem én teszteltem a készüléket és már nincs is nálunk. Jó lett volna megnézni, megpróbálom kérdezni.
cptmdn
2018-06-28 at 17:29
Köszönöm, hogy foglalkozol ezzel!
Kinai cuccok blog
2018-07-10 at 23:33
@cptmdn: Sajnos nem sikerült kiderítenem 🙁
Kinai cuccok blog
2018-07-10 at 23:33
@cptmdn: Sajnos nem sikerült kiderítenem 🙁
cptmdn
2018-07-11 at 07:17
Sebaj, már úton van a cucc. Az árát mindenképpen megérni. Legrosszabb esetben kiegészítem egy arduino-s home made eszközzel.
cptmdn
2018-07-11 at 07:17
Sebaj, már úton van a cucc. Az árát mindenképpen megérni. Legrosszabb esetben kiegészítem egy arduino-s home made eszközzel.