A Tenda termékeit régebben nem nagyon kedveltem, azonban pár éve valami megváltozott és mára már stabil, jól működő hálózati eszközöket készít a gyártó. Használom gigabites switch-eit és routereit is. Most a nálam járt Tenda AC10 wifi routerről készítettem egy tesztet, fogadjátok szeretettel.
A Tenda Technology 1999-ben alakult, mára az egyik meghatározó gyártója és szállítója lett az hálózati termékeknek kis- és középvállalkozások valamint az egyéni felhasználók részére. Termékvonalukban találhatóak wifi eszközök, ADSL, CPE, Ethernet switch-ek, mobil szélessávú eszközök (3/3.5/3.75G) és vezetékes routerek is. Mára a shenzeni gyártó a tíz automata összeszerelő soron mintegy 80.000db CE és FCC jelöléssel rendelkező terméket tud előállítani naponta.
Kicsomagolás
A méretes dobozban érkező termék amolyan szokásos router csomagolás. A dobozban egy használati utasítás (kínai), egy utp kábel és egy tápegység található (eu-s átalakító nincs a dobozban).
Kinézet
A kinézet transzformeres, a műanyag borítás eléggé masszív, nekem túlságosan design-os és nagy. Az elején lévő kék ledek nagyon erős fényűek, de szerencsére kikapcsolható a ledes visszajelzés. Az antennák jó nagyok rajta.
A hátulján a tápcsati egy WAN és három LAN aljzat kapott helyet a WPS és a reset gomb mellett.
Beüzemelés
A beüzemelés nagyon gyorsan megy mind böngészőből, mind az applikációból. A szokásos biztonsági és általános beállítások hamar belőhetők rajta. A WAN aljzatba a beérkező UTP a LAN-okba az esetleges kábelen kommunikáló eszközöket tehetjük fel.
Az applikáció nagyon letisztult, könnyen átlátható és egyszerűen kezelhető és mind iOS-en, mind Androidon elérhető. A devices menüpontban a csatlakoztatott eszközöket látjuk, a Storage funkció ennél a terméknél nem elérhető, egyébként az USB-vel rendelkező nagytestvéreknél remek funkció, a Tools menüpontban mindenféle – a routerrel kapcsolatos – beállítást kezelhetjük.
Használat
Használat közben is stabil az router, az okos eszközöket is innen vezérlem fix ip-vel. Nagyon jó, például, hogy értesítést kapok a valamelyik eszköz bekapcsol (és a wifire csatlakozik). A sebesség teljesen jó. A 120-as otthoni net 5 GHz-es hálózaton 90 Mbps környékén hasít, a 2,4 GHz-esen pedig 48 Mbps-sel. Az AC10-es kétcsatornás gigabit vezeték nélküli technológiát nyújt az új 802.11ac Wave 2.0 Wi-Fi-vel. Az 1 GHz-es processzor és 128 MB DDR3 teljesítményt biztosít 2.4GHz-en és 5GHz-en egyaránt. Az 5GHz sáv 867Mbps dolgozik míg a 2.4GHz 300Mbps-en, ami így kombinált 1167Mbps sávszélességet szolgáltat.
Néhány szakmai infó a technológiáról
MU-MIMO (Multi-User Multiple Input Multiple Output): a beamforming adatfolyamokkal egyszerre több kliens is kiszolgálható.
Beamforging: A technológia lényege, hogy a rádiójelet csak oda juttatja el, ahol a kliens várja. A kliens jelet küld a routernek a pontos pozíciójáról, a router pedig képes oda irányítani a rádiójelet.
Tehát a Beamforming és a MU-MIMO abban segít, hogy több kliens egyidejű használata mellett is adott legyen a nagy sávszélesség és mellette a hatótávolság se csökkenjen drasztikusan, ha az útjába esik egy fal például.
Az eszközünk rendelkezik ezen technológiával így tényleg gyors és stabil jelet kapunk.
Specifikációk
Összegzés
Ha szeretnétek egy jó routert bátran ajánlom, annyi kompromisszumot kell kötni, hogy csak 3 LAN csatlakozó van, illetve nincs USB csatlakozása. Nálam ez így is ajánlott kategória.
Ami tetszett:
- egyszerű beüzemelés
- gyors, stabil használat
- remek mobil applikáció és webes felület
Ami nem tetszett:
- túlságosan indokolatlan robosztusság
- EU csatlakozó hiánya
Hol kapható
A Tenada AC10 45 dollár körüli áron kapható.
Ha biztosra akarsz menni, akkor Áfa és Vám mentesen tudod megrendelni a GearBest oldalán EU Express szállítással.
A tesztért köszönet Murzil-nak!
Lájkold a blog facebook oldalát, ahol további akciókat és érdekességeket találsz!
Csatlakozz facebook csoportunkhoz is!
bl4ze
2018-06-30 at 15:38
Nem győzött meg. Ennyiért inkább egy Xiaomi 3G router, most olcsóbb is ennél.