Tesztek

Teclast P80 Pro Tablet

Teclast tabletteszt már volt az oldalunkon, de ez természetesen nem akadályoz meg minket abban, hogy a gyártó termékpalettájának egy újabb szereplőjére tegyünk egy pillantást. Mai alanyunk a P80 Pro, ami 100 dollár alatti árával  az alsókategória elég telített piacát célozza. Ennek ellenére a specifikációk egész bíztatóak: Full HD kijelző, 4 magos processzor, 5300 mAh-es akksi. Lássuk mit tud a valóságban!

Doboz

Az eszköz egy fehér színű dobozban érkezett, amin legalább 6-szor szerepel a Teclast márkanév – a gyártó szeret biztosra menni a brandinggel kapcsolatban. A doboz tetejét levéve rögtön a tablet fogad minket védőfóliába és tasakba csomagolva, így nem kell félnünk az esetleges sérülésektől a szállítás során. A csomag ezenkívül a szokásos papírokat és egy microUSB töltőkábelt tartalmaz. Nem sok, de legalább kevés.

Anyaghasználat, dizájn, fogás

A P80 Pro háza nagyrészt fémből készült, mindössze az alsó és felső sáv műanyag. Viszont ne számítsunk csúcsminőségre, érezni, hogy igencsak vékony alumínium lapot használtak. A fém és műanyag találkozásánál is  észrevehető a spórolás, az illesztések minősége hagy kívánnivalót maga után. Na meg a színbeli különbség is feltűnő. A tablet hátlapja pezsgőarany színű, azonban a két felület árnyalata igencsak elüt egymástól, a műanyagon sokkal sötétebben fogott a festék. Az előlapunk ezzel ellentétben fehér színű, ezt döntse el mindenki magának előny vagy hátrány-e, én magam jobban örültem volna egy fekete opciónak.

A dizájn egy tablet esetében másodlagos kérdés, túl nagy eltéréseket sosem kapunk. Itt sincs ez másképp, a P80 Pro igencsak letisztult megjelenést kapott. A hátlap tetején a kamera és a Teclast felirat hivalkodó, alul pedig az eszköz típusa valamint néhány egyéb információ olvasható, főleg kínaiul. Az előlapon még kevesebb a látnivaló, mindössze a kamera emelkedik ki a méretes kávából. Alul-felül is kb. ujjnyi vastagságú a keret. Ennek ellenére a kijelző körül egy vékony fekete sáv még mindig jelen van.

Kézben tartani viszonylag egyszerű az eszközt, a nagyobb kávák ellenére a 8 colos méret továbbra is kompaktnak számít. A fémlap pedig egyáltalán nem csúszós, nem fogjuk elejteni az eszközt egy kezes tartás esetén sem. További apró negatívum, hogy a hangerőszabályzó és a Bekapcsoló gombok egymás mellé kerültek, így gyakran össze fogjuk keverni őket – és hát legyünk őszinték, könnyedén lehetett volna távolabb helyezni őket egy akkora tableten. Portokat tekintve a klasszikus microUSB és jack csatlakozó mellett egy microHDMI kimenetet is kapunk, ez egy elég érdekes választás 2018-ban. 

Hardver, teljesítmény

A Teclast P80 Pro időnként sajnos frusztrálóan lassú. A meghajtásról egy elég idős Mediatek MTK8163 4 magos processzor gondoskodik 2 GB RAM társaságában. AZ MTK8163 egy kifejezetten tabletekbe szánt lapka, mivel nem támogatja a mobilhálózatokat. Tárhelyből 32 GB-ot kapunk, amit microSD kártyával tudjuk bővíteni. A teljesítményéről ez még ugyan nem sokat mond el, azonban a 4 db 1.3 ghz-es Cortex A53-as hallatán a jártasabbaknál már megszólal a vészharang. A gamereket pedig a Mali-T720 grafikus chip ijesztheti el.

Na de mit jelenet ez a valóságban? A tablet menüjében és beállításaiban való navigáció még-még egész folyamatos, azonban amint megnyitunk valamilyen appot érdemes nagyon türelmesnek lenni. Az alkalmazások sokáig töltenek, az animációk lassúak, a görgetés időnként szaggat. És itt nem a legújabb játékokra gondolok, hanem a Play Áruházra és az Instagramra. Ennek ellenére használhatatlannak nevezni a P80 Pro-t túlzás lenne. Én a tablettel töltött időm jelentős részében videókat, filmeket néztem és a Youtube app például egészen jól működött, a videólejátszás folyamatos, akadozásnak nyoma sincs. Ha csak ennyit várunk el az eszköztől, jó szolgálatunkra válhat, viszont bármilyen erőforrás igényes feladatot távolról kerüljünk.

Kijelző, hangszórók

A tény, hogy ilyen áron már Full HD kijelzőt kínál a Teclast, mindenképpen impresszív – de 8 colos méretnél kötelező is 2018-ban. A pontos felbontás 1920 x 1200, a 16:10-es képaránynak köszönhetően. Sajnos a papíron jól hangzó felbontás ellenére az IPS panel  átlagon aluli. A színek elmosottak és pontatlanok, hiányzik a kontraszt és a szaturáció.  A fényerő viszont rendben van, maximálisra állítva napfényben is viszonylag jól látni a P80 Pro képét, igaz a minimum érték lehetne valamivel alacsonyabb lefekvés előtti használathoz. 

Egy főleg médiafogyasztásra szánt eszköznél fontos a hangszórók minősége, a Teclast egy sztereó megoldással próbál minket megnyerni. A hangsugárzók egész hangosak tudnak lenni, viszont mindkettő az eszköz alján kapott helyett, így a sztereó élménytől elesünk. A hangminőség pedig elég silány, a legtöbb telefon tisztábban szól, mint a P80 Pro.

Szoftver

A Teclast sajnos a legtöbb kínai gyártóhoz hasonlóan ritkán szeret OTA frissítéseket küldeni eszközeire, ez a P80 Pro esetén is igaz. Az eszközön Android 7.0 fut, 2018 januári biztonsági frissítéssel. A build szám pedig áprilisi, azaz kb. fél éve nem érkezett update a tabletre. És, hogy őszinte legyek valószínűleg nem is fog.

Maga a szoftver elég közel áll a gyári Androidhoz, nem kapunk felesleges extra animációkat és egyéb vizuális katyvaszt, amik még tovább terhelnék a szegény hardverünket. Néhány extra funkciót azért hozzánk vág a Teclast, ezek közül néhány egész hasznos. A navigációs sávban pl. a klasszikus Home, Back és Recents gombok mellett egy érintéssel készíthetünk képernyőképet, elérhetjük az adott app beállításait vagy a hangerőn is állíthatunk. Kapunk még egy “BesLoudness” névre hallgató hangerő felerősítőt, ami igazából nem túl sok mindenen változtat és időzíthető ki/bekapcsolást is. 

Sajnos van egy kevés bloatware az eszközön, mint a külön app a szoftverfrissítésekre vagy a saját böngésző, zenelejátszó, naptár, email megoldás stb. Ezeket sajnos nem tudjuk letörölni, de mivel bővíthető a tárhely, nem olyan nagy probléma.  Ami viszont érdekes, az a Google alkalmazások teljes hiánya az első bekapcsoláskor. Aggodalomra semmi ok, a Play Áruház megtalálható az eszközön, de ritkán látni, hogy egy Androidos telefon, tablet vagy gyakorlatilag akármi, egy darab Google alkalmazás nélkül érkezzen.

Akkumulátor, üzemidő

A P80 Pro 5300mAh-es teleppel érkezik,  ami egy 8 colos tabletnél egy átlagos méret. A Teclast 5 órás akksi időt ígér videó lejátszás esetén, ez az érték nagyjából stimmel. A már említett felhasználással nekem 5 óra 20 perc volt a maximális képernyőidő amit el tudtam érni, természetesen nem egyhuzamban. A standby time kifejezetten jó, volt, hogy napokig nem használtam az eszközt, majd újra visszatértem hozzá, és közel azonos százalékot mutatott a P80 Pro. Ennek oka viszont a Kapcsolat bekezdésben keresendő.

A töltésre a microUSB port szolgál, USB-C-re sajnos még várnunk kell ebben a szegmensben. A teljes feltöltés több, mint 3 és fél órát vesz igénybe. Gyorstöltésre nincs lehetőség, de ez szerintem nem túl nagy meglepetés.

Kamerák

Néhány szót a kamerák is megérdemelnek, de tényleg csak néhányat. Az eszköz rendelkezik kamerával az elő- és a hátlapon is, de tegyünk magunknak egy szívességet… és lehetőleg sose használjuk őket. A P80 Pro képei borzalmasan zajosak, a színek távol állnak a valóságtól és a 2 MP-es felbontás miatt rendkívül pixelesek is. Inkább csatolok egy képet, hogy ti is lássátok a saját szemetekkel. Ja, és a gyári kamera alkalmazásban nem lehet használni a szuperéles 0.3 MP-es előlapi kamerát, de ezzel még lehet szívességet is tesznek nekünk.

Kapcsolat

Ahogy korábban említettem a Teclast egy kifejezetten tabletekbe szánt MediaTek chipsetet használ, ami nem támogatja a mobilhálózatok, így természetesen mobilnetezni sem tudunk. A Wi-fi viszont adott, az eszköz támogatja a 2.4 és 5 Ghz-es bandeket, szabványok közül pedig a 802.11 b/g/n/ac -t vagy az új nevek alapján a Wi-fi 4-et és Wi-fi 5-öt is. Érdekes viszont, hogy a tablet hosszú inaktivitás után automatikusan lecsatlakozik a hálózatról, majd a feloldást követően próbál újracsatlakozni. Ez egyrészt jobb akkumulátor időt eredményez, viszont kifejezetten idegesítő, ha emiatt nem kapjuk meg az üzeneteinket, e-mailjeinket. Végül, de nem utolsó sorban a GPS és a Bluetooth szintén nem maradt ki az eszközből, utóbbi 4.0-s verzióval rendelkezik.

Összegzés

A P80 Pro-val sajnos elég sok kompromisszumot kell megkötnünk: a gyenge teljesítmény és az átlagon aluli kijelző a két legfájóbb pont. Az alacsony ár ezt megpróbálja ellensúlyozni – és bizonyos fokig sikerül is neki. Azonban egy kicsit drágábban, talán jobb értéket kapunk a pénzünkért.

Hol kapható

GearBest

Banggood

Lájkold a blog facebook oldalát, ahol további akciókat és érdekességeket találsz!

Csatlakozz facebook csoportunkhoz is!

Kattints a hozzászóláshoz!

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Most Popular

Elejére